Суши

Съвети за приготвяне на домашно суши

Суши
 
Суши - модата е все по-голяма и все по-масова. Малките рулца от ориз, които са най-популярната част от японската кухня, са задължителна част от интернационалната кухня, като вече намират и все по-голяма публика и в България. Тук хе се цели да се прави обучение по класическо японско суши, а по-скоро да покаже, че приготвянето на суши е забавен процес, досущ като игра, която дава неограничено поле за действие на вашето въображение и в която може да се включат вашите гости, както и всички членове на семейството - от най-малките до най-големите.
Източник:
Tип ястие: Суши
Съставки
  • 500 гр ориз за суши
  • 10 бр листа за суши
  • 2 чушки
  • 1 краставица
  • 2 бр рачешки рулца
  • 80 грама пушена риба
  • 50 грама копърка
  • 30 грама черен хайвер
  • 2 стръка пресен лук
  • крема сирене
  • майонеза
Инструкции
  1. Как да завием рулцата суши? Къде и колко ориз да сложим?
  2. Тези въпроси се явяват най-важните въпроси.
  3. За целта е необходимо да имате малка бамбукова рогозка.
  4. Тези рогозки са част от всеки комплект за суши, каквито се предлагат в много от големите вериги, но може да си купите и отделно почти навсякъде.
  5. Върху бамбуковата рогозка поставяте лист водорасли нори.
  6. От едната страна листите нори са по-гладки, а от другата малко по-грапави.
  7. Поставяте листа с гладката част към рогозката.
  8. Върху нори листа слагате разстилате част от ориза, като покривате добре, листът от водорасли не бива да прозира.
  9. Не поставяте ориз до края на листа, а оставяте лента с ширина около един пръст, за да може в последствие сушите да се “залепи” добре.
  10. Върху ориза намазвате тънък слой майонеза.
  11. Разбира се, това е момент който може и да пропуснете, но определено няма да сбъркате ако обогатите вашето суши.
  12. Вместо майонеза може да намажете слой фино крем сирене от типа на крем сирене Филаделфия.
  13. Идва ред за поставяне на плънката.
  14. Редите тънките ивички риба и зеленчуци, които сте подготвили.
  15. Идва моментът, в който трябва да навиете вашето руло суши.
  16. Дали ще е класически, или пък с любимите ваши нетрадиционни за суши съставки, този момент е най-важен!
  17. Рулцата суши трябва да са стегнати и добре завити, това става като притискате внимателно с ръце и збутвате леко с длан рулцето.
  18. След като навиете рулцето суши го нарязвате внимателно на колелца, като за целта използвате много остър и възможно по-тънък нож, за да не се накъсат при рязане листата нори.
Бележки
Как се консумира суши?
Сигурно всеки от нас е чувал разказ на свой приятел, или познат, как веднъж е пробвал суши и изобщо не е харесал “тази безвкусна храна”. Най-често тези хора са пробвали суши без задължителните соев сос и уасаби.
Малко топченце от уасаби, с големина на грахово зърно, се разтваря в 2-3 супени лъжици соев сос, колелцето суши се топва в получения сос и след това се хапва!

 

Основни видове суши

Въпреки, че като съдържание основните видове суши са близки, начинът на приготвяне, формата и видът са различни. На кратко, най-популярните видове суши, които може да откриете в ресторантите са следните:
Нигири суши – Нигири суши се смята за най-древният вид суши. Представлява ориз, оформен с ръце в продълговата форма, върху който е поставено парче риба.
Маки суши – Маки суши пък е най-популярният за приготвяне в домашни условия вариант на суши, като името на този вид суши осначава навито суши. Маки суши се навива с помощта на малка бамбукова рогозка, като се използват листо от сушени водорасли нори, в които се поставя и увива ориза. Готовото руло се реже на колеца.
Хосо маки суши – Хосо маки суши се приготвя както се приготвя и маки суши, само че самите рулца са по-тънки. Готовите рулца, подобно на тези на маки суши се режат на колелца.
Футо маки суши – Футо маки суши пък са дебелите рулца, като най-често в тях се поставя “плънка” от няколко неща, например риба, авокадо и краставица.
Сашими – Сашими представляват парченца риба, като при Сашими ориз няма
Оси суши – Оси суши е пресовано суши, което се приготвя със специален калъп, който най-често има формата на квадрат.

 

Без какво не може суши?

Уасаби
А какво е всъщност Уасаби? Най-разбираемо казано, Уасаби е японски хрян, зелен на цвят. Родството му с хряна лесно обяснява и фактът, че Уасаби е силно лют. Най-често в Европа Уасаби се използва и сервира със суши под формата на зелена Уасаби паста.

Соев сос
Соевият сос е вече добре познат и широко използван в българската домашна кухня. Когато ще хапвате суши обаче е добре да заложите на по-качествен соев сос, а не на българските му варианти.

Избор и варене на орзиз за суши
Най, най, най-важното! Оризът! Оризът за суши е специален, затова, когато предприемате това вълнуващо мероприятие – приготвянето на суши, задължително купете от магазина ориз за суши! Точно както млякото с ориз не се получава с ароматния азиатски ориз басмати, а ризото с бял биселен ориз изобщо не е ризото и суши изисква своя специален сорт ориз – за да слепне добре и да има желаната текстура. Да намериш ориз за суши вече е лесна задача – има го във всеки по-голям магазин. След като сте купили ориз за суши стриктно следвайте инструкциите за варене, за да се получи точно както трябва.

Избор и подготовка на плънката за суши
Класическата “плънка за суши е риба, в суров или полусуров вид, както и пушена. Да се сдобие човек с качествена и достъпна прясна риба не е лесна задача, затова препоръчваме да се използва за приготвянето на суши пушена сьомга, рачешки рулца и нещо, много любимо и много българско – копърка. Свежите зеленчуци като чушки, краставици, авокадо също са винаги добър избор. Всички подготвени съставки нарязвате на дълги ленти.
Подходяща “плънка” за суши е и хайверът – червен или пък черен.

 

Приготвяне на суши

Страницата е посетена 301 път(и), от които 1 път(и) днес.

Leave a Reply